Najrzadszy szóstak malborski! Rocznik 1596 z charakterystyczną, dużą głową króla!
Znakomita moneta, na wysokiego MS'a. Miejscami, na najwyższych partiach elementów pozostałości zabrudzeń, ciemnego nalotu, patyny a'la "nagar". Na zdjęciach patyna ta daje specyficzny efekt, jakby na monecie było starte srebrzenie z reliefu, ale obejrzenie pod powiększeniem jednoznacznie pokazuje, że jest to jedynie przyciemnienie. Poza nimi piękna!
Szóstaki malborskie z pierwszego roku ich bicia, 1596, występują z dwoma typami portretu. Pierwszy, z portretem z małą głową króla, który można spotkać tylko na tym roczniku, to moneta często spotykana, popularna.
Drugi rodzaj portretu, którego przedstawicielem jest ten egzemplarz, to charakterystyczny portret z dużą głową króla! Pozycja bardzo rzadka, jedynie sporadycznie pojawiająca się w handlu. Odmiana, wobec której istnieje teoria, że była błędem rytownika.
"Duża" głowa Zygmunta III to portret znany też z rocznika 1599. Jego wczesny typ, który z tym przedstawieniem króla, pojawia się w handlu częściej od roku 1596, a należy zauważyć, że emisje te dzielą 3 lata! Mógł on więc być błędem twórcy stempla, który źle nabił drugą cyfrę daty. Prawdopodobne jest również "prostsze" rozwiązanie, że po niewielkiej emisji w 1596, punca z "dużą głową" po prostu przeleżała do 1599, aż do wznowienia emisji malborskich szóstaków. Więcej na ten temat na łamach blog.gndm.pl.
Rzadkość.