Efektowny medal upamiętniający koronację Michała Korybuta na króla Polski.
Rzadki, pierwszy raz w naszej ofercie, notowania na historycznych aukcjach jednostkowe. Wysokie również stopnie rzadkości m.in. R6 w katalogu Emeryka Hutten-Czapskiego.
Wyraźne, świeże i intensywne lustro w tle, ale dość licznymi przetarciami i skaleczeniami. Relief wysoki, zachowany dobrze.
Dzieło wrocławskiego medaliera Jana Buchheima (sygnowany I.B. pod portretem).
Srebro, średnica 47 mm, waga 37.3 g
Awers: popiersie króla, w peruce i zbroi. W otoku tytulatura:
MICH D G REX POL M DUX LIT RUS PRUS MAS SAM V K PODL PO L SM S CZ
Michał
z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski,
mazowiecki, żmudzki, wołyński, kijowski, podlaski, podolski, liwski,
smoleński, siewierski, czerniechowski.
Rewers: stół z
wezgłowiem, nakryty obrusem, na nim na poduszce jabłko królewskie, na
które koronę nakłada ręka wychodząca z obłoków. U góry imię boskie
literami hebrajskimi otoczone promieniami. W otoku:
IMPERIO SUA FORMA REDIT
Państwu właściwy porządek powraca