Bardzo ładnie zachowany medal upamiętniający Marcina Poczobutta-Odlanickiego (astronoma, jezuity, profesora Akademii Wileńskiej). Wybity na zlecenie króla Poniatowskiego dla uczczenia jego zasług.
Menniczy, bez obić, jedynie z lekkimi przetarciami w tle.
Rzadko spotykany w handlu.
Autorstwa Jana Filipa Holzhaeussera (sygnowany pod portretem I.F.H.F.)
Kopertka starego zbioru w komplecie.
Awers: popiersie w sukni duchownej w prawo. W otoku:
MART POCZOBUT. ASTRON REG POL SOC R LOND S MDCCLXXVIII.
Rewers: glob, księga (z literami MP na okładce), karta pergaminu przedstawiająca układ słoneczny, luneta i cyrkiel na stole. W otoku sentencja: SIC ITUR AD ASTRA (tak się do gwiazd wznosi). W odcinku: BENE MERENTIS LAUDI DEDIT STAN AUG REX MDCCLXXV (dał w nagrodę dobrze zasłużonemu król Stanisław Augusta 1775).
Srebro, średnica 43.5 mm, waga 37.26 g.