Bardzo ładny medal wbity dla upamiętnienia drugiego ślubu króla Władysława IV, z Marią Ludwiką Gonzagą.
Wykonany przez wybitnego gdańskiego medaliera Sebastiana Dadlera, jako prezent od Rady Miejskiej Gdańska dla króla. Sygnowany SD na szacie króla i po bokach portretu królowej.
Rzadko spotykany w handlu.
Ostatnie notowanie na polskim rynku to ANPN 17/167 (22.000 zł + opłata aukcyjna).
Częściej spotyka się tę kompozycję medalu, ale w zestawieniu Marii Gonzagi z jej drugim mężem, nowym królem i bratem Władysława IV - Janem II Kazimierzem. Niniejszy medal upamiętnia ceremonię zaślubin Marii Gonzagi z królem Polski, Władysławem IV, która miała miejsce 10 marca 1646 roku. Kolejne małżeństwo królowej, z Janem Kazimierzem, miało miejsce już 3 lata później - 30 maja 1649 roku. Nic dziwnego, że dla upamiętnienia nowego związku królewskiego wykorzystano wcześniej przygotowane stemple. Medal w nowej kompozycji zapewne wybijano przez dłuższy okres czasu, stąd obecnie występuje częściej niż jego pierwotna wersja, z zaślubin Marii Gonzagi z Władysławem IV, będąca przedmiotem tej aukcji.
Drobny defekt w polu awersu. Tło już zmatowiałe, resztki połysku zachowane tylko w zakamarkach. Relief poprawny. Stara patyna. Ładna prezencja.
Srebro, średnica 50 mm, waga 40.15 g.