Kolekcja Wiktora Chomińskiego jest zaliczana do czterech wielkich kolekcji wystawionych na aukcje w XX wieku, ale w okresie przedwojennym. Kolekcja Chomińskiego jest ostatnią z nich. Wystawiona do sprzedaży w niemieckim domu aukcyjnym Leo Hamburgera, we Frankfurcie nad Menem, której licytacja miała się odbyć 9 maja 1932.
Niestety po długo trwającym, wcześniejszym okresie prosperity na rynku numizmatycznym, data sprzedaży tej kolekcji wypadła na okres Wielkiego Kryzysu i w rezultacie aukcja się nie odbyła z powodu braku chętnych. Jak pisze Marek Kaleniecki we wstępie do reprintu zbiorczego "wielkich kolekcji": „... Jedynie kilkanaście pozycji zostało sprzedanych przez pocztę...”.
Aukcja została jednak przygotowana i został po niej znakomity katalog, prezentujący ten wspaniały zbiór.
Katalog aukcyjny tego zbioru jest rzadki i ceniony.
Przedmiotem tej aukcji jest piękny egzemplarz, który możliwe, że należał samego Wiktora Chomińskiego?
Przed listą pozycji, poprzedzony polskim słowem „dopisałem” wpis po niemiecku odnoszący się do dopisanych cen szacunkowych przy każdej z pozycji, które rzeczywiście dopisane tym samym charakterem pisma i tuszem. Przez analogię do innych pozycji, w których są odręczne zapiski Wiktora Chomińskiego uważamy, że nie są to zapiski dokonane jego ręką.
Nasuwają nam się w tym przypadku dwie hipotezy.
1. Może to być katalog wysłany z domu aukcyjnego do W. Chomińskiego (stąd pełny zapis adresu), w którym po wydrukowaniu dopisano proponowane ceny szacunkowe to ewentualnego zatwierdzenia?
2. Może to być katalog należący do jakiegoś Jerzego... zamieszkałego pod tym samym adresem co Chomiński (?), w którym to on dokonał tych wpisów?
Nie umiemy tego na chwilę obecną wyjaśnić.
Katalog zachowany w bardzo dobrym stanie, poza dopiskami bez uwag. Zachowane również pergaminowe przekładki tablic. Oprawiony razem z osobną lista cen szacunkowych. Ta lekko podniszczona i z podklejonymi krawędziami.
Oprawa w półskórek naszym zdaniem z dużo późniejszego okresu niż sam katalog, względnie współczesna. Stan bardzo dobry.
Format zewnętrzny 284 x 224 mm.