Najrzadsza odmiana 500 zł emisji 1944 roku - seria zastępcza.
Egzemplarz wydrukowany na charakterystycznym papierze słabej jakości à la "gazetowym" (jak opisywane wcześniej 50 zł At). Przy takim papierze niewiele trzeba, aby pojawiły się uszkodzenia i tak jest właśnie w przypadku tego egzemplarza. Ślady złożenia banknotu na trzy, ale na linii centralnego złożenia od razu pojawiło się przedarcie. Wyraźnie zaokrągliły się narożniki, a na krawędzi dolnego marginesu pojawiły się w jego lewej części drobne postrzępienia. Pomimo tego prezencja banknotu bardzo dobra. Egzemplarz bez konserwacji, naturalnie czysty i świeży w prezencji.
Zważywszy na rzadkość wart włożenia w tym stanie nawet do bardzo zaawansowanych kolekcji.