Moneta, na której można zobaczyć, jak może wyglądać mennicze złoto z czasów Królestwa Polskiego. Wyjściowo wspaniały stan zachowania i my nie widzieliśmy drugiego egzemplarza 50-tki z tego okresu, o takiej doskonałości bicia i w stanie takiej świeżości menniczej. Ta wspaniała moneta niestety została uszkodzona defektem w polu, za głową cara, tj. rysą z nieumiejętną próbą jej zamaskowania. Rewers bez zastrzeżeń, z pełnym, wyśmienitym lustrem. Moneta, którą przed rozpoczęciem licytacji pokażemy na filmie, ale polecamy ją obejrzeć na żywo.
Najwyższy nominał monet Królestwa Kongresowego.
Niskonakładowa, złota moneta czasów zaboru rosyjskiego pod panowaniem cara Aleksandra I.
Ostatni
rocznik pierwszego typu 50-złotówek Królestwa (bez perełkowej obwódki
przy obrzeżu, z większą głową cara), jeszcze w tym roku zmieniony na tym
z małą głową.
Rzadka pozycja.