Egzemplarz Ex. Marciniak A12/1771 wystawiony obecnie dużo taniej ze względu na wyprzedaż biblioteczki numizmatycznej, w związku ze zmianą miejsca zamieszania kolekcjonera.
Drugie z monumentalnych dzieł Kazimierza Stronczyńskiego. Pierwsze, "Pieniądze Piastów...", będące prekursorem w dziedzinie polskiego pieniądza średniowiecznego, wydano drukiem w 1847 roku. Po blisko 40-stu latach ukazało się drugie, bardziej szczegółowe i rozszerzone opracowanie - "Dawne monety polskie...".
Mimo, że od tego czasu minęło już przeszło 140 lat (wydanie 1883-85), to dzieło to jest nadal ważną, użyteczną i referencyjną publikacją (cytowane przez nas bogato na Aukcji 10 podczas sprzedaży znakomitego zbioru monet średniowiecznych).
Choć z przeprowadzanych obecnie badań wypływają nowe wnioski i hipotezy, to jednak często wiele z nich bazuje lub powraca do ustaleń Stronczyńskiego.
Przedmiotem aukcji jest komplet w bardzo dobrym stanie. Wszystkie katalogi w tym samym formacie (wymiary bloku 272 x 193 mm) i każdy z zachowaną oprawą wydawniczą (tomu 3 w stanie bardzo dobry, 2. z obciętym jednym narożnikiem, 1. wyraźnie zniszczona podklejona na karton). W tomie 1 z uszkodzeniami i podklejeniami (kwaśny papier) cztery pierwsze karty oraz tylna strona okładki. Poza tym stan bloku tomu pierwszego bez uwag. W tomie drugim blok zachowany bardzo dobrze, bez uwag. Tom trzeci zauważyliśmy tylko jedną kartę podklejoną.
Rzadkie, oryginalne wydanie.
Nakład 400 sztuk.
Wydanie: Piotrków 1883, 1884, 1885.
Proweniencja: Ex Libris Witolda Tokarskiego.
Format: 20 x 28 cm.
Stron: tom I: 247 + 4 tablice + 7 ilustracji; tom II: 221 + 22 tablice; tom III: 244 + 13 tablic.
Oprawa: twarda, introligatorska, z wykorzystaniem płótna zwykłego i malowanego, na grzbiecie złocone napisy.
Bardzo atrakcyjny komplet. Ex. Marciniak A12/1771.