Awers: Głowa cesarza w wieńcu laurowym, w prawo, w otoku legenda: IMP SEV ALEXANDER AVG
Rewers: Cesarz w ubiorze wojskowym, stojący w lewo, trzymający glob i odwróconą włócznię, ze stopą na hełmie, pomiędzy litery S-C, w otoku legenda: VIRTVS AVGVSTI
Brąz, średnica 31,3-29,2 mm, waga 22,88 g.
Proweniencja: London Ancient Coins, Auction 13: 05.2012
Od 68 r. n.e. Virtus (uosobienie męstwa) zasadniczo miała w mennictwie rzymskim postać młodej kobiety trzymającej włócznię i parazonium. Jednak już w II w. następowało coraz ściślejsze zespolenie "męstwa" z osobą samego cesarza, co doskonale widać na oferowanym, pięknie spatynowanym sestercu, na którego rewersie "męstwo augusta" (VIRTVS AVGVSTI) obrazuje sam cesarz stroju wojskowym. Więcej na temat przemian w ikonografii Virtus zob.: https://repozytorium.umk.pl/handle/item/4127