Piękny, XIX-wieczny zestaw pamiątek patriotycznych, wykonany w celu zachowania pamięci bohaterskich czynów manifestantów oraz powstańców walczących o ponowne odzyskanie niepodległości, zrabowanej przez trzech zaborców. W jego skład wchodzi:
- Krzyż odlany z żelaza, wykonany jako biżuteria patriotyczna (okres żałoby narodowej), mająca na celu upamiętnienie manifestacji patriotycznych, które odbyły się w Warszawie w dniach 25, 27 lutego i 8 kwietnia 1861. Ładny egzemplarz, jedynie z niewielkimi śladami korozji (większość znanych egzemplarzy jest w słabszych stanach ze względu na łatwo korozyjny metal) i zachowanym oryginalnym koluszkiem. Ślady czyszczenia.
- Medal wykonany w SREBRZE (rzadka wersja), z okazji Uwłaszczenia Włościan 1863. Bardzo dobry stan zachowania, lekkie rysy i gruba patyna / osad.
- Pudełko wykonane ze skóry, wykończone w środku purpurowym aksamitem, z wytłoczonym na zamknięciu herbem powstańców styczniowych z dewizą "BOŻE ZBAW POLSKĘ". Herb złocony, całe pudełko utrzymane w kolorach żałobnych, odnoszących się do żałoby po stłumionych manifestacjach, powstaniach oraz stracenia całości niepodległości i suwerenności ówczesnych Polaków.
Bardzo ciekawy i rzadki XIX-wieczny walor, zachowany w całości.
Parametry:
- Krzyż: żelazo, wymiary 83,7 x 42,4 mm, waga 30,4 g.
- Medal: srebro, średnica 33,4 mm, waga 14,04 g.
- Pudełko: wymiary 97 x 108 x 20 mm.
Zapięcie pudełka wykonane w mosiądzu, sprawne, niestety po krótkim czasie odskakujące.