Avansert søk Avansert søk
3071

Zbiór Starzyńskiej - Katalog aukcji 1883 r.

add Din notat
Beskrivelse av objektet
Litteratur: BNP 449

Legendarna osoba i legendarny zbiór. Jedna z nielicznych kobiet w poczcie wielkich numizmatyków i wielkich kolekcji.

J. Strzałkowski tak o niej pisze w wydanej w 1991 r. pracy „Zbiory polskich monet i medali”, cytuję:

Starzyńska Izabela, 1807-1897, córka ministra T. Mostowskiego, w l. 1823-1829 druga żona Aleksandra Potockiego... Przed 1853 odziedziczyła zbiór po A. Urbanowskim i uzupełniła to zakupami w Warszawie, a potem w Dreźnie. W 1865... zbiór liczył 2555 monet i 274 medale. Miała dwie piękne szafy do monet po Marii Antoninie. Zbiór sprzedano na aukcji w 1885 w berlińskiej firmie Weyla. Najrzadsze trafiły do zbiorów: E. Hutten-Czapskiego, A. Platera i K. Sobańskiego. Katalog zbioru wykonał K. Beyer...”.

Przy czym podawane przez Strzałkowskiego informacje o sprzedaży aukcyjnej są nieścisłe. Pisze on o aukcji w 1885 zorganizowanej przez firmę Adolph'a Weyl'a, gdy tymczasem sprzedaż zbioru hr. Starzyńskiej przeprowadzona była na aukcji w roku 1883 (niniejszy katalog), a w formie ofertowej w 1885 (katalog pod następną pozycją). Nieścisłości w informacjach Strzałkowskiego pokazują tylko z jak rzadkimi katalogami mamy tu do czynienia i z jak mało poznanym okresem w polskiej numizmatyce.

Katalog w oprawie z epoki. Oprawa jednolita, w ładny papier marmurkowy. Na grzbiecie papierowy szyldzik, na przodzie ozdobna kształtem, papierowa etykieta tytułowa. Format zewnętrzny 225 x 154 mm.

We wnętrzu papier dość mocno pokruszony (okres druku na kwaśnym papierze drzewnym). Napęknięta przy grzbiecie, ale nie obłamana, karta tytułowa; dwie kolejne karty w wyniku pęknięcia prawie luźne, pozostałe tylko z poluzowanym szyciem do bloku, ale bez uszkodzeń.

Część katalogowa to 8 kart - 16 numerowanych stron - na których wylistowane 537 oferowanych pozycji.

Niesamowita oferta. Aukcję rozpoczynają emisje gdańskie, numery 1-54 to głównie wielokrotne złoto i talary. W dalszej części Elbląg i Litwa, gdzie np. portugał Zygmunta Augusta 1562 r. Koronne emisje od numeru 71 zachwycają swym bogactwem. Dalej, od numeru 333, emisje różne, w tym wiele powiązanych z Polską .

Do katalogu dołączona oryginalna, drukowana lista wynikowa. Ceny z listy skrupulatnie przepisane czerwonym atramentem przy poszczególnych pozycjach. Charakter pisma wskazuje na rękę W. Chomińskiego, z którego biblioteczki pochodzi niniejszy egzemplarz, a jego sucha pieczęć własnościowa odciśnięta w prawym, górnym narożniku karty tytułowej.

Przeglądając ten mały, niepozorny katalog widzimy skumulowane w nim pozycje, które obecnie zdobią największe, polskie kolekcje muzealne!

Unikatowy katalog ze wspaniałą ofertą niesamowitej rzadkości numizmatów polskich.

Pierwszy raz widzimy tą pozycję, nie tylko w handlu, ale w ogóle.

Auksjon
Auksjon 18 - Høsten '22
Dato
06 October 2022 CEST/Warsaw
Startpris
105 EUR
Salgspris
248 EUR
Høyere tilbud
236%
Visninger: 154 | Favorittobjekter: 3
Auksjon

Auksjon 18 - Høsten '22
Dato
06 October 2022 CEST/Warsaw
Auksjonens forløp

Alle objekter vil bli auksjonert

Auksjonsgebyr
Høyere bud
  400

Kjøpsbetingelser
Om auksjon
Om selgeren
Åpningstider
Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
Lørdag
Stengt
Søndag
Stengt