36

Brakteat CARITAS (miłosierdzie) - seria cnót - trzeci znany egzemplarz? (R8)

2+
Stan zachowania: 2+
Literatura: Kopicki 6539 (R8), Stronczyński T.142

Po raz pierwszy w handlu antykwarycznym!

Ogromnej rzadkości, piękny brakteat ze słynnej serii cnót.

Umieszczenie imion cnót na stemplach brakteatów piastowskich wiąże się z ciekawą, ale też dość enigmatyczną, towarzyszącą im ikonografią. Brakteat CARITAS (przełom XII i XIII w.), nawet pomimo pięknej czytelności nie poddaje się łatwo interpretacji.

Widzimy na nim (w górnej części) dwie zwrócone ku sobie półpostacie, które przedziela krzyż na drzewcu (ukształtowany inaczej niż na brakteacie z Muzeum Narodowego w Krakowie!), być może symbol Drzewa Życia. U dołu natomiast półpostać na wprost flankowaną dwoma motywami roślinnymi, zapewne palmowymi liśćmi – wydaje się więc, że jest to jakiś święty. Dodatkowo, co rozpoznać możemy tutaj po raz pierwszy, motywy roślinne znajdują się także za plecami dwóch półpostaci w polu nad łukiem z napisem CARITAS.

Cnoty na monetach piastowskich, jak możemy przypuszczać, nie są wyłącznie pojęciami teologicznymi, ale funkcjonują w sferze ideologii władzy, mając tam do odegrania bardzo istotną rolę. Należą mianowicie do zestawu przynależnych księciu atrybutów.

Wyjątkowo ciekawy brakteat znany dotychczas z zaledwie DWÓCH egzemplarzy z kolekcji: Emeryka Hutten-Czapskiego i zbioru Zamoyskich w Warszawie.

Srebro, średnica 17-18.5 mm, waga 0.15 g

Aukcja 10 - wybitna kolekcja Średniowiecza
08 lutego 2020 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
4 215 EUR
Stan zachowania
2+
17 237 EUR
409%
Wyświetleń: 350 | Ulubione: 11

08 lutego 2020 CET/Warsaw

15.00%
  2 000
  5 000
  10 000