925

Pamiątki po pilocie artylerii 663. Dywizjonu Samolotów Artylerii

textsms Powiadomienie SMS: Brak

663 Dywizjon Samolotów Artylerii (663. Air Observation Post Squadron) to jedna z najbardziej elitarnych formacji polskiego lotnictwa.

Do jego formowania przystąpiono późną wiosną 1944, rozpoczynając rekrutację a następnie szkolenie, o którym tak możemy przeczytać w Wikipedii:

"Z każdego pułku artylerii 2 Korpusu Polskiego wytypowano po dwóch oficerów, którzy skierowani zostali do Kairu na badania lekarskie, a następnie do Pretorii w Republice Południowej Afryki. Na początku lipca grupa oficerów artylerii rozpoczęła szkolenie w zakresie pilotażu i obserwacji artyleryjskiej z powietrza, w 62 Szkole Lotniczej w miejscowości Bloemfontein. 18 października szkolenie ukończyło 18 oficerów."

Wśród tych 18 oficerów był podporucznik Adam Nowotny.

To właśnie zestaw jego pamiątek związanych ze służbą w 663. A.O.P. Squadron jest przedmiotem tej aukcji.

W skład zestawu wchodzą zarówno odznaki, jaki i dokumenty, jego "Log book", zdjęcia, a nawet odłamany fragment śmigła samolotu. Zdjęcia są zarówno indywidualne, jak i grupowe - wraz z innymi członkami Dywizjonu 663, na tle samolotów.

Charakterystyczne jest zdjęcie do dokumentu identyfikacyjnego przedstawiające porucznika ze znakiem pilota. Znak jest uszkodzony - brakuje symbolu artylerii. Dokładnie ten sam znak - bez symbolu artylerii jest zachowany w tym zestawie pamiątek, wraz z drugim - kompletnym.

Pełny skład osobowy Dywizjonu 663, w całym okresie jego istnienia liczył tylko 22 osoby. Wszelkie pamiątki po tym dywizjonie należą do bardzo dużych rzadkości i w praktyce nie występują na rynku kolekcjonerskim.

W zestawie:

ODZNAKI I PRZEDMIOTY OSOBISTE

    1. Odznaka Pilota Samolotu Artylerii (srebro, sfotografowany z nią)
      Wykonana w srebrze próby 800 (punca na odwrocie). Oberwany łańcuszek, przycięty słupek i brak symbolu artylerii. Co ciekawe na dwóch zdjęciach z zestawu widzimy porucznika z tą odznaką na  piersi - właśnie bez symbolu artylerii i bez łańcuszka. Wymiary 62 x 42 mm [Sawicki srebrnej nie notuje]
    2. Odznaka Pilota Samolotu Artylerii (tombak srebrzony)
      Tombak srebrzony. W wyniku noszenia na stronie głównej srebrzenie w większości starte z reliefu, w większej mierze zachowane na odwrocie. Skrócony słupek. Zachowany kompletny łańcuszek, ale jego prawe zawieszenie obłamane i dolutowywane. Symbol artylerii zachowany bez uszkodzeń. Wymiary: 61 x 42 mm. [Sawicki str. 575]
    3. Miniaturka Odznaki Pilota Samolotu Artylerii
      Wykonana w srebrze. Cecha srebra próby 800 nabita na odwrocie oraz słabo czytelny imiennik wykonawcy. Duża rzadkość. Kompletna. z nakrętką i podkładką. Bardzo ładny stan zachowania. Wymiary~31 x 20 mm
    4. Skrzydło na kołnierz
      Tylko jedna sztuka w zestawie. Wykonanie dwuczęściowe, metal niecechowany. Nakładka z szachownicą emaliowana, emalia w bardzo dobrym stanie - bez uszkodzeń. Przycięty słupek, poza tym skrzydło w dobrym stanie. Wymiary ~42 x 12 mm
    5. Odznaka 2 Korpusu Polskiego z miniaturką i legitymacją
      Odznaka jednoczęściowa, wykonana w tombaku srebrzonym. Wersja z sygnaturą "H." na dolnej krawędzi awersu. Numerowana na odwrocie: 041349. Numer odznaki zgodny z numerem wpisanym do legitymacji. Nakrętka w komplecie. Wymiary 36 x 20 mm. Zadrapana na odwrocie (sprawdzanie metalu), poza tym stan bardzo dobry, w naturalnej patynie. W komplecie miniatura 15 x 8.3 mm. Nakrętka w komplecie. Piękny stan zachowania. Legitymacja do odznaki, obecna w komplecie, w bardo dobrym stanie zachowania.
    6. Orły
      2 sztuki, jeden z obciętym mocowaniem. Wymiary 52.2 x 34.3 mm, bity z kontrą, metal niecechowany. 57.3 x 40 mm, lany.
    7. Naszywki
      3 sztuki w zestawie: Poland, 2. Korpus Polski oraz 8. Armia Brytyjska.
    8. Nieśmiertelniki, 2 sztuki w zestawie, na sznurku.
    9. Odznaka Wołyńskiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii
      Wykonana w tombaku srebrzonym. Wykonanie A. Nagalski - sygnatura na odwrocie, nakrętka firmowa w komplecie (26 mm). Numerowana: 4276. Typowe ślady noszenia z wyraźnym starciem srebrzenia na awersie, bez uszkodzeń. Wymiary ~40 x 40 mm. [Sawicki str.419]
    10. Medal Wojska za Wojnę 1939-1945. Wersja produkowana w Wielkiej Brytanii, w latach 1945-1946. Średnica 34.6 mm. Brak wstążki. [Oberleitner str. 247-248]
    11. Zapalniczka aluminiowa z grawerunkiem 'II NAGR. 4 K.W.'. Wysokość ~40 mm, średnica ~16 mm.

    DOKUMENTY I ZDJĘCIA

      1. Pilots Flying Log Book
        Dziennik pilota - Adama Nowotnego. Pierwszy lot porucznika odbył 25 lipca 1944, a ostatni 3 września 1946 roku. Łącznie porucznik wylatał 541 godzin i 40 minut. Dziennik lekko rozklejony, luźne strony, poza tym bardzo zadbany i w dobrym stanie zachowania. Format ~20.5 x 22.5 cm.
      2. Legitymacja Odznaki 663. Dywizjonu Samolotów Artylerii
        W której wymienione inne odznaki i odznaczenia,  do których noszenia był uprawniony, tj. Krzyż Walecznych, Medal Wojska i Odznak 2. Korpusu.
      3. Książeczka uposażenia oficera wystawiona 1 września 1945 roku z dużą ilością pieczątek 663 Dywizji Samolotów Artylerii. Stan zachowania skrajnych stron słaby, wnętrze zachowane dobrze.
      4. Legitymacja Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych w Z.S.R.R., z pieczątką 7 PAC, wystawiona z data 25.VII.1942
      5. Legitymacja "Croix des Combattants Volontaires"
      6. Zaświadczenie Podoficerskiej Komisji Weryfikacyjnej 7 PAC z dnia 10.X.1942 stwierdzające zweryfikowanie na ogniomistrza podchorążego rezerwy.
      7. Przepustka 7 Dywizji Piechoty z dnia 14 października 1942 roku na wyjście do miasta Bagdadu.
      8. List z dnia 11 grudnia 1945 roku, ze znaczkiem z Południowej Afryki.
      9. Zestaw 27 zdjęć, w tym 2 dwa zdjęcia, na których porucznik jest ze znakiem pilota na piersi obecnym w tym zestawie (w którym brakuje symbolu artylerii).

      INNE

      1. Obłamana końcówka śmigła samolotowego o wymiarach ~ 21 x 14 cm.
      2. Dwie publikacje odnoszące się do 663. Dywizjonu Samolotów Artylerii.

      Całość poukładana w pięknym, introligatorsko wykonanym - wykończonym skórą pudełku. Pudło idealnie mieści w sobie w/w zawartość, w tym szerokość pasuje do Log Book, także niewykluczone, że specjalnie zostało sporządzone na te pamiątki. Pudło z zamkiem na klucz, otwarte, klucza brak w komplecie. Stan zachowania pudła dobry.

      Obszerny zestaw bardzo rzadkich i ważnych historycznie przedmiotów.

      Aukcja 12
      03 października, 10:00
      Sesja 1
      03 października, 10:00
      event
      Cena wywoławcza
      7 919 EUR
      Rozpoczęcie aukcji na żywo (Sesja 1)
      Czekaj...

      Licytuj już teraz

      Zaloguj się aby licytować

      Chcesz licytować? Zaloguj się i zapisz do aukcji.

      Zaloguj się
      PLN
      .00

      Przyjmowanie ofert: 03/10 10:00
      Rozpoczęcie aukcji na żywo: 03/10 10:00

      Podbij cenę pozycji natychmiast. Złóż ofertę jeśli chcesz licytować pozycję w preaukcji. Uwaga: Ofert nie można odwoływać!

      Złóż limit

      Zaloguj się aby licytować

      Zaloguj się
      PLN
      .00

      Po ustawieniu limitu w czasie licytacji pozycja będzie automatycznie licytowana w Twoim imieniu do wysokości ustalonego limitu. Limit jest ukrytą ofertą, jego wartość nie jest znana innym użytkownikom i uaktywnia się dopiero w trakcie licytacji na żywo na zasadzie podobnej do snajperów aukcji Allegro lub eBay. Ustawione limity można modyfikować do momentu rozpoczęcia licytacji danej pozycji.

      Wyślij wiadomość do organizatora aukcji

      Masz pytania odnośnie tej pozycji lub udziału w licytacji?

      Wyświetleń: 725 | Ulubione: 2

      Aukcja 12
      Sobota, 03 października, 10:00

      Koszt dostawy

      15.00%
        2 000
        5 000
        10 000

      1. The auction is organised by GN Damian Marciniak (Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak / Numismatic Cabinet Damian Marciniak), Al. Jerozolimskie 65/79, 00-697 Warsaw, Poland. EU Taxpayer Identification Number PL8311479658.
      2. The auction is conducted to order and for the account of the owners of items, who remain anonymous, and on the behalf of the bidders.
      3. Buyer’s premium is 15% and will be added to the hammer price. That premium includes the VAT under the Margin Scheme, not deductible for the purchasers.
      4. All auction invoices should be paid within the 14 days period since auction ended. The Organizer has a law to cancel all orders staying unpaid after these terms or can start charging for statutory interest.
      5. The authenticity of all auction’s items is guaranteed, unless otherwise stated in the description of the particular item.
      6. Participation in the auction is subject to prior registration and acceptance of these terms and conditions.
      7. The auction participant after the registration in auction is granted with the amount of credit for the auction and can bid items under this credit. After exceeding it the bidding will be locked for him.
      8. The auction participant can ask for an increase his auction’s credit, but in this case the organizer can ask him for paying the deposit.
      9. Lots viewing is available before the auction at the Organizer's office. All lots are sold as been viewed by buyers.
      10. The items are knocked down after the highest bid has been called third time. The auction participant who has offered the knocked down price becomes the buyer of that item.
      11. The auction is conducted in polish zlotych (PLN). The organizer accepts the payments of the equivalent PLN amount in EURO or USD.
      12. The preferred method of payment is bank money transfer on Organizer’s account’: Account owner: GN Damian Marciniak, Al. Jerozolimskie 65/79, 00-697 Warsaw, Poland
        Bank’s name: mBank
        SWIFT/BIC: BREXPLPWMBK
        IBAN [PLN] PL43 1140 2017 0000 4102 0878 0753
        IBAN [EURO] PL50 1140 2017 0000 4412 0068 3953
        IBAN [USD] PL24 1140 2017 0000 4712 0131 7684
      13. The Organizer accepts cash payments up to the amounts of 10.000 € or its equal in other currencies.
      14. Pick up or shipping the auction items:
        1. Purchased items will be handed over to the buyer, or to the person authorized by him, upon receipt by the Organizer of the full amount due.
        2. Domestic shipping (on the polish address) is free of charges for purchases over 3.000 PLN
        3. Domestic shipping (on the polish address) for purchases below 3.000 PLN is the Buyer's cost. For packages with weight up to 1kg it is  20 zloty for insured shipping by  Pocztex.
        4. Worldwide shipping is calculated each time individually, on request.
      15. Items with amounts over 16.000 PLN (~3.500€) can be taken outside of Poland only after receiving official permission for exportation. The procedure of exportation and receiving permissions is regulated by the act of lat from 23rd July 2003 entitled „On the protection and tutelage of National Monuments” with amendment from 18th March 2010.
      16. Obtaining a permission for exportation is the buyer’s responsibility.
      17. Only the Polish text of the terms of auction has a legal force. This free translation has been made only as a guidance.
      1. Organizatorem aukcji jest Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak (GN Damian Marciniak), Al. Jerozolimskie 65/79, 00-697 Warszawa, NIP 831-147-96-58.
      2. Aukcja odbywa się w imieniu licytujących, a na zlecenie i rachunek właścicieli przedmiotów, którzy pozostają anonimowi.
      3. Opłata aukcyjna wynosi 15% i doliczana jest do wylicytowanej kwoty.
      4. Zwycięzca licytacji jest zobowiązany do uregulowania należności w ciągu 14 dni od zakończenia licytacji. Po upływie tego terminu Organizator ma prawo anulować niepłacone zamówienia aukcyjne, bądź rozpocząć naliczanie odsetek ustawowych za zwłokę.
      5. Autentyczność oferowanych przedmiotów jest gwarantowana przez Organizatora bezterminowo, chyba że w opisie danego przedmiotu zaznaczono inaczej.
      6. Warunkiem uczestnictwa w aukcji jest wcześniejsza rejestracja, jednoznaczna z akceptacją niniejszego regulaminu.
      7. Uczestnikowi aukcji przyznawany jest kredyt wydatków na aukcję, powyżej którego nie może On licytować.
      8. Uczestnik aukcji może poprosić o zwiększenie kredytu wydatków, przy czym Organizator zastrzega sobie prawo uwarunkowania tej prośby wpłatą wadium.
      9. Oglądanie przedmiotów aukcyjnych dostępne jest dla Uczestników aukcji, w siedzibie Organizatora, po uprzednim zaanonsowaniu wizyty. Uczestnicy aukcji biorący udział w licytacji będą traktowani tak jakby oglądali przedmioty i studiowali ich stan zachowania.
      10. Zakończenie licytacji następuje po trzykrotnym wywołania ceny i jej zatwierdzeniu (przybiciu), a zwycięzcą licytacji zostaje ten jej Uczestnik, który zaoferował zatwierdzoną cenę.
      11. Walutą aukcji jest PLN i wartość wyrażona w tej walucie stanowi podstawę rozliczeń. Organizator akceptuje regulowanie równowartości należnej kwoty również w walutach EURO i USD.
      12. Preferowaną przez Organizatora formą regulowania należności jest przelew bankowy na jeden z wskazanych poniżej numerów rachunku.
        Wpłaty złotówkowe
        mBank: 43 1140 2017 0000 4102 0878 0753
        Wpłaty walutowe
        GN Damian Marciniak, Al. Jerozolimskie 65/79, 00-697 Warszawa, Polska
        Bank: mBank, SWIFT/BIC: BREXPLPWMBK
        PL50 1140 2017 0000 4412 0068 3953 [EURO]
        PL24 1140 2017 0000 4712 0131 7684 [USD]
      13. Alternatywne, akceptowane formy płatności to zapłata gotówkowa dostępna dla zamówień o równowartości poniżej 10.000 €.
      14. Odbiór lub wysyłka przedmiotów:
        1. Przedmioty zostaną przekazane zwycięzcy licytacji, lub osobie przez niego upoważnionej, po otrzymaniu przez Organizatora pełnej należności.
        2. Wylicytowane przedmioty można odebrać z siedziby Organizatora, po wcześniejszym uzgodnieniu z Organizatorem szczegółów odbioru.
        3. Koszty wysyłki krajowej zamówień aukcyjnych o wartości powyżej 3.000 zł pokrywa Organizator.
        4. Koszty wysyłki krajowej zamówień aukcyjnych o wartości do 3.000 zł wynoszą 20 zł i pokrywa je nabywca. Wysyłka jest ubezpieczona i realizowana przez firmę kurierską Pocztex.
        5. Koszty wysyłki zagranicznej pokrywa nabywca. Forma i koszt takiej wysyłki każdorazowo ustalany jest indywidualnie.
      15. Przedmioty o wartości powyżej 16.000 PLN mogą być wywiezione poza granicę Polski tylko po uzyskaniu pozwolenia na wywóz.
        Zasady wywozu i wydawania zezwoleń na wywóz reguluje ustawa z dnia 23.07.2003 „O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”, a w szczególności jej nowelizacja z dnia 18.03.2010r.
      16. Obowiązek uzyskania stosownych pozwoleń wywozowych spoczywa na Zwycięzcy licytacji i Organizator nie pośredniczy w tej procedurze.
      17. Niniejszy regulamin został sporządzony w języku polskim i opublikowany w tymże języku, jak i opublikowany w tłumaczeniu na języki obce, przy czym w kwestiach spornych moc prawną ma jedynie polski tekst regulaminu.
      Sobota, 3 października Marriott Meeting Studios.

      8:00-20:00 Oglądanie przedmiotów aukcyjnych
      10:00~21:00 Aukcja 12, Sesja 1

      Niedziela - Środa, 4-7 października
      Sesje 2-5 Licytacja online

      ZAKWATEROWANIE W MARRIOTT

      Dla osób zainteresowanych uczestnictwem osobistym w wydarzeniu wynegocjowaliśmy specjalne stawki noclegów w Marriott.

      Doby hotelowe 2/3 i 3/4 października w cenach:

      • 430 zł brutto doba ze śniadaniami - pokój dwuosobowy
      • 390 zł brutto doba ze śniadaniem - pokój jednoosobowy

      Rezerwacja telefoniczna bezpośrednio w Marriott, na hasło "aukcja numizmatyczna", lub mailem za naszym pośrednictwem, przez formularz kontaktowy.

      Czekaj...
      Al. Jerozolimskie 65/79 0A.02
      email
      +48 782 280 780
      poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00
      sobota: nieczynne
      niedziela: nieczynne
      Przyjmowanie obiektów na aukcje
      Zapraszamy do naszej siedziby