Piękny stan zachowania. Medalowe lustro, wiekowa patyna. Pod popiersiem króla grawerunek - 11 I/VIII (1 sierpnia 1811?).
Mimo, że pomysłodawcą wybicia serii królewskiej w Polsce był król Stanisław August, to właśnie jego zabrakło wśród 23 medali tworzących suitę. Z tego właśnie powodu, kolekcjonerzy uzupełniali ją o Poniatowskiego innymi jego numizmatami. Czasem były to talary, a częściej inne medale tego króla. Taką też rolę, w oferowanym tu zbiorze, pełnił ten medal wybity z okazji uchwalenia prawa miejskiego. Dopełniał on serię w piękny sposób, gdyż to zarówno dzieło jednego z autorów suity (Holzhaeussera), jak też medal bardzo zbieżny ikonograficznie. Jedynie odrobinę mniejszy od medali Suity.
Medal upamiętniający przyznanie mieszczanom nietykalności osobistej, dostępu do nobilitacji, urzędów i godności. Prawa uchwalonego w kwietniu 1791, a następnie włączonego do Konstytucji 3 maja.Srebro, średnica 40.2 mm, waga 28.88 g.