Ostatnia część dzieła Jana Albertrandiego pt. „Świadectwa starożytnej historyi, mianowicie Rzymskiey z medalów familiy Rzymskich i Cesarzów aż do Kommodusa”, opublikowanego w ramach Rocznika Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk – tom V – str. 1-463.
W Bibliografii Numizmatyki Polskiej (BNP), M. Gumowski podaje następujący tytuł tego dzieła: „Zabytki starożytności rzymskich w pieniądzach, pospolicie medalami zwanych, czasów Rzeczypospolitej i szesnastu pierwszych cesarzów zbioru śp. Stanisława Augusta”.
Rzadka pozycja o znamienitej proweniencji.
Oprawa półskórkowa z epoki (po dobrze wykonanej renowacji), barwione boki bloku. Stan wnętrza bardzo dobry.
Proweniencja: ex libris Kazimierza Stronczyńskiego.
- wydanie 1808, Warszawa
- format 12 x 18.5 cm
- stron 553 tekstu + 8 składanych kart w środku
- oprawa twarda, introligatorska z połowy XIX wieku, połączenie półskórka z papierem, złocenia na grzbiecie