874

August III Sas, Medal koronacyjny 1734 r.

3
Stan zachowania: 3
Literatura: Raczyński 370, Hutten-Czapski 2754 (R2)

Medal upamiętniający koronację Augusta III na króla Polski, która odbyła się w katedrze wawelskiej.

Jak podkreśla Marian Gumowski "Groskurt zerwał tu po raz pierwszy ze wzorami klasycznymi, usunął wszelką alegorię panującą dotąd w medalierstwie, a zwrócił wprost do natury i prawdy. Jest to jeden z niewielu dawnych medali, na którym przedstawione osoby ubrane są w polskie ówczesne stroje".

Dokładność przedstawienia pozwala nam na identyfikację konkretnych postaci historycznych np. kardynała Jana Aleksandra Lipskiego (wkładającego koronę królowi), Ignacego Zawiszę czy księcia Lubomirskiego.

Bardzo dobry relief. Poprawiane tło, bez połysku. Połysk zachowany jedynie w osłoniętych reliefem obszarach tła. Ładna patyna.

Srebro, średnica 55 mm, waga 58.16 g.

Awers: popiersie króla w zbroi, z płaszczem, w otoku:
D. G. AVGVSTVS. III. REX. POL. M. D. LITH. D. SAX. EL.

Rewers: wyobrażenie obrzędu koronacji, z królem klęczącym przed biskupem, w otoku: CONCORDIBVS. LIBERAE GENTIS SVFFRGIIS (zgodnymi wolnego narodu głosami), w odcinku: ELECT: V.OCT: MDCCXXXIII. | CORONATVS XVII.IAN: | MDCCXXIV.

Aukcja 12
03 października 2020 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
452 EUR
Stan zachowania
3
807 EUR
178%
Wyświetleń: 207 | Ulubione: 2

Aukcja 12

15.00%
  400 000
  800 000