Medal Stanisław Szczęsny Potocki - Holzhäusser 1786 r.
Wyśmienity stan zachowania.
- Hutten-Czapski 3994 (R1)
- Wiącek 60
- Raczyński 580 (pełny opis tutaj)
- srebro
- średnica ~53 mm
- waga 71.29g
- autorstwa J.F. Holzhäussera
- sygnowany w przekroju ramienia I.P.H.F.
- awers: popiersie w mundurze, z orderem Orła Białego, skierowane w prawo
- rewers: napis (dedykacja) w 16 wierszach
Stanisławowi Szczęsnemu Potockiemu, wojewodzie ruskiemu, że na sejmie grodzieńskim roku 1784 wojsko Rzeczypospolitej zaciągając i kosztem swoim żołnierzy utrzymując, sam dobrowolnie pomnożyć ofiarował, regiment Potockich nowo wystawiony obywatelowi najlepszemu, swojemu założycielowi i naczelnikowi daje i poświęca, roku 1786. - rzadkość
- POLECAMY
Niniejszy medal wykonany przez wybitego medaliera Holzhäusser w 1786 roku, wybito na pamiątkę wystawienia przez Stanisława Szczęsnego Potockiego, o którym Raczyński pisał tak:
"Na sejmie grodzieńskim roku 1784 Stanisław Szczęsny Potocki, na onczas
wojewoda ruski, kommenderujący dywizyami ukraińską i podolską, ofiarował
do tychże dywizyj regiment pieszy z 4 kompanii a 400 głów złożony i 24
sztuk armat na usługę rzpltej własnym expensem wystawić i utrzymywać.
Przyjęła wdzięcznie rzplta patryotyczną ofiarę i z przyzwoitą pochwałą w
konstytucyi tegoż sejmu zapisała stanowiąc, aby ten regiment do
kompletu wojska był przyłączony, z zaleceniem nad nim dozoru
departamentowi wojskowemu, zostawując jednak płacę i umundurowanie onego
założycielowi. Po jego śmierci lub złożeniu kommendy nad dywizyami
ukraińską i podolską, regiment ten żołdem ze skarbu publicznego miał być
opatrzony, dla pamiątki zaś tej obywatelskiej przysługi, regiment ten
imię regimentu Potockich zawsze nosić i pod szefostwem osoby z tejże
familii zostawać miał."