663 Dywizjon Samolotów Artylerii (663. Air Observation Post Squadron) to jedna z najbardziej elitarnych formacji polskiego lotnictwa.
Do jego formowania przystąpiono późną wiosną 1944, rozpoczynając rekrutację a następnie szkolenie, o którym tak możemy przeczytać w Wikipedii:
"Z każdego pułku artylerii 2 Korpusu Polskiego wytypowano po dwóch oficerów, którzy skierowani zostali do Kairu na badania lekarskie, a następnie do Pretorii w Republice Południowej Afryki. Na początku lipca grupa oficerów artylerii rozpoczęła szkolenie w zakresie pilotażu i obserwacji artyleryjskiej z powietrza, w 62 Szkole Lotniczej w miejscowości Bloemfontein. 18 października szkolenie ukończyło 18 oficerów."
Wśród tych 18 oficerów był podporucznik Adam Nowotny.
To właśnie zestaw jego pamiątek związanych ze służbą w 663. A.O.P. Squadron jest przedmiotem tej aukcji.
W skład zestawu wchodzą zarówno odznaki, jaki i dokumenty, jego "Log book", zdjęcia, a nawet odłamany fragment śmigła samolotu. Zdjęcia są zarówno indywidualne, jak i grupowe - wraz z innymi członkami Dywizjonu 663, na tle samolotów.
Charakterystyczne jest zdjęcie do dokumentu identyfikacyjnego przedstawiające porucznika ze znakiem pilota. Znak jest uszkodzony - brakuje symbolu artylerii. Dokładnie ten sam znak - bez symbolu artylerii jest zachowany w tym zestawie pamiątek, wraz z drugim - kompletnym.
Pełny skład osobowy Dywizjonu 663, w całym okresie jego istnienia liczył tylko 22 osoby. Wszelkie pamiątki po tym dywizjonie należą do bardzo dużych rzadkości i w praktyce nie występują na rynku kolekcjonerskim.
W zestawie:
ODZNAKI I PRZEDMIOTY OSOBISTE
- Odznaka Pilota Samolotu Artylerii (srebro, sfotografowany z nią)
Wykonana w srebrze próby 800 (punca na odwrocie). Oberwany łańcuszek, przycięty słupek i brak symbolu artylerii. Co ciekawe na dwóch zdjęciach z zestawu widzimy porucznika z tą odznaką na piersi - właśnie bez symbolu artylerii i bez łańcuszka. Wymiary 62 x 42 mm [Sawicki srebrnej nie notuje] - Odznaka Pilota Samolotu Artylerii (tombak srebrzony)
Tombak srebrzony. W wyniku noszenia na stronie głównej srebrzenie w większości starte z reliefu, w większej mierze zachowane na odwrocie. Skrócony słupek. Zachowany kompletny łańcuszek, ale jego prawe zawieszenie obłamane i dolutowywane. Symbol artylerii zachowany bez uszkodzeń. Wymiary: 61 x 42 mm. [Sawicki str. 575] - Miniaturka Odznaki Pilota Samolotu Artylerii
Wykonana w srebrze. Cecha srebra próby 800 nabita na odwrocie oraz słabo czytelny imiennik wykonawcy. Duża rzadkość. Kompletna. z nakrętką i podkładką. Bardzo ładny stan zachowania. Wymiary~31 x 20 mm - Skrzydło na kołnierz
Tylko jedna sztuka w zestawie. Wykonanie dwuczęściowe, metal niecechowany. Nakładka z szachownicą emaliowana, emalia w bardzo dobrym stanie - bez uszkodzeń. Przycięty słupek, poza tym skrzydło w dobrym stanie. Wymiary ~42 x 12 mm - Odznaka 2 Korpusu Polskiego z miniaturką i legitymacją
Odznaka jednoczęściowa, wykonana w tombaku srebrzonym. Wersja z sygnaturą "H." na dolnej krawędzi awersu. Numerowana na odwrocie: 041349. Numer odznaki zgodny z numerem wpisanym do legitymacji. Nakrętka w komplecie. Wymiary 36 x 20 mm. Zadrapana na odwrocie (sprawdzanie metalu), poza tym stan bardzo dobry, w naturalnej patynie. W komplecie miniatura 15 x 8.3 mm. Nakrętka w komplecie. Piękny stan zachowania. Legitymacja do odznaki, obecna w komplecie, w bardo dobrym stanie zachowania. - Orły
2 sztuki, jeden z obciętym mocowaniem. Wymiary 52.2 x 34.3 mm, bity z kontrą, metal niecechowany. 57.3 x 40 mm, lany. - Naszywki
3 sztuki w zestawie: Poland, 2. Korpus Polski oraz 8. Armia Brytyjska. - Nieśmiertelniki, 2 sztuki w zestawie, na sznurku.
- Odznaka Wołyńskiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii
Wykonana w tombaku srebrzonym. Wykonanie A. Nagalski - sygnatura na odwrocie, nakrętka firmowa w komplecie (26 mm). Numerowana: 4276. Typowe ślady noszenia z wyraźnym starciem srebrzenia na awersie, bez uszkodzeń. Wymiary ~40 x 40 mm. [Sawicki str.419] - Medal Wojska za Wojnę 1939-1945. Wersja produkowana w Wielkiej Brytanii, w latach 1945-1946. Średnica 34.6 mm. Brak wstążki. [Oberleitner str. 247-248]
- Zapalniczka aluminiowa z grawerunkiem 'II NAGR. 4 K.W.'. Wysokość ~40 mm, średnica ~16 mm.
DOKUMENTY I ZDJĘCIA
- Pilots Flying Log Book
Dziennik pilota - Adama Nowotnego. Pierwszy lot porucznika odbył 25 lipca 1944, a ostatni 3 września 1946 roku. Łącznie porucznik wylatał 541 godzin i 40 minut. Dziennik lekko rozklejony, luźne strony, poza tym bardzo zadbany i w dobrym stanie zachowania. Format ~20.5 x 22.5 cm. - Legitymacja Odznaki 663. Dywizjonu Samolotów Artylerii
W której wymienione inne odznaki i odznaczenia, do których noszenia był uprawniony, tj. Krzyż Walecznych, Medal Wojska i Odznak 2. Korpusu. - Książeczka uposażenia oficera wystawiona 1 września 1945 roku z dużą ilością pieczątek 663 Dywizji Samolotów Artylerii. Stan zachowania skrajnych stron słaby, wnętrze zachowane dobrze.
- Legitymacja Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych w Z.S.R.R., z pieczątką 7 PAC, wystawiona z data 25.VII.1942
- Legitymacja "Croix des Combattants Volontaires"
- Zaświadczenie Podoficerskiej Komisji Weryfikacyjnej 7 PAC z dnia 10.X.1942 stwierdzające zweryfikowanie na ogniomistrza podchorążego rezerwy.
- Przepustka 7 Dywizji Piechoty z dnia 14 października 1942 roku na wyjście do miasta Bagdadu.
- List z dnia 11 grudnia 1945 roku, ze znaczkiem z Południowej Afryki.
- Zestaw 27 zdjęć, w tym 2 dwa zdjęcia, na których porucznik jest ze znakiem pilota na piersi obecnym w tym zestawie (w którym brakuje symbolu artylerii).
INNE
- Obłamana końcówka śmigła samolotowego o wymiarach ~ 21 x 14 cm.
- Dwie publikacje odnoszące się do 663. Dywizjonu Samolotów Artylerii.
Całość poukładana w pięknym, introligatorsko wykonanym - wykończonym skórą pudełku. Pudło idealnie mieści w sobie w/w zawartość, w tym szerokość pasuje do Log Book, także niewykluczone, że specjalnie zostało sporządzone na te pamiątki. Pudło z zamkiem na klucz, otwarte, klucza brak w komplecie. Stan zachowania pudła dobry.
Obszerny zestaw bardzo rzadkich i ważnych historycznie przedmiotów.