6189

Republika, M. Cato (89 p.n.e.) Denar

3
Stan zachowania: 3
Literatura: Crawford 343/1b

Awers: Kobiece popiersie (Roma?) w prawo, w draperii, ze związanymi włosami, z lewej strony napis ROMA, z prawej M CAO; w otoku perełkowym.

Rewers: Wiktoria siedząca w prawo, trzymająca paterę i gałązkę palmową, w odcinku VICTRIX; w otoku perełkowym.

Srebro, średnica 18,0-18,1 mm, waga 3,75 g.

Proweniencja: H.D. Rauch Auktion 90, nr 256: 06.2012

Oferowany tu denar został wybity po pierwszych zwycięstwach w tzw. wojnie ze sprzymierzeńcami (91-88 r. p.n.e.). W r. 90 uchwalono lex Iulia de civitate sociis danda - ustawę stworzoną przez Lucjusza Juliusza Cezara, krewniaka słynnego późniejszego zwycięzcy Galii, która przyznawała wszystkim sprzymierzonym z Rzymem (tzw. socii) rzymskie obywatelstwo. Mimo tej ustawy sytuacja Rzymu była bardzo trudna, toteż ukazana na rewersie Minerwa z symbolem zwycięstwa - tropajonem - jest w dużym stopniu jeszcze życzeniem.

Na potrzeby prowadzonej kampanii w r. 89 bili monety najwyraźniej tylko dwaj z urzędnicy monetarni (łac. tres viri monetales): M. Cato i L. Titurius Sabinus, przy czym monety tego ostatniego są znane z wyraźnie większej liczby stempli (szacuje się je na ponad 1000!). Rewers monety Katona, potomka słynnego Marka Porcjusza Katona Cenzora (łac. Censorinus), nawiązuje najprawdopodobniej do posągu Wiktorii Dziewicy (łac. Victoria Virgo), której jego przodek w 193 r. wzniósł świątynię.

Aukcja 13 - zimowa '21
06 lutego 2021 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
79 EUR
Stan zachowania
3
172 EUR
219%
Wyświetleń: 132 | Ulubione: 3

Aukcja 13 - zimowa '21
06 lutego 2021 CET/Warsaw

  3 200
  21 000
  52 000
  210 000
  420 000
  1 000 000