Charakterystyczny talar Stefana Batorego z mennicy nagybańskiej. Bardzo efektowny egzemplarz pokazujący w pełni charakter tej emisji. Stemple ze śladami wyraźnej eksploatacji, lekki off-center awersu, końcówka blachy, a jednocześnie moneta ze znikomymi śladami obiegu, dobrym reliefem, o czym świadczy również świetnie zachowana nierówność obrzeża. Uroku niewątpliwie dodaje jej bardzo ładna, stara patyna.
Jeden z atrakcyjniejszych egzemplarzy tej monety, jaki dany było nam oglądać. Wyraźnie widoczne cechy charakterystyczne bicia dodają temu egzemplarzowi niepowtarzalnego, indywidualnego charakteru, co w połączeniu z praktycznie brakiem śladu obiegu i starą patyną, daje poczucie obcowania z naprawdę atrakcyjną monetą.
Talary nagybańskie Batorego to ciekawa emisja. Jest najprawdopodniej wynikiem pożyczki zaciągniętej przez Batorego w rodzimym kraju, którą wypłacono mu nie w tamtejszej monecie, ale w monecie wybitej pod jego stemplem, jako króla Polskim. Nie jest obecnie znana niestety żadna dokumentacja to potwierdzająca, ale teoria ta brzmi bardzo prawdopodobnie.
Srebro, średnica 41,5mm, waga 28,80g.
Hutten-Czapski 731 (R3), Kopicki 10504 (R4), Davenport 8457, Tyszkiewicz 70 mk