4557

Zestaw z dokumentami żołnierza IIRP - II wojna - wczesny PRL, w tym Odznaka 25 Pułku Piechoty, Piotrków Trybunalski

Ciekawy zestaw złożony z odznak, odznaczeń i dokumentów ukazujących losy żołnierza począwszy od jego służby wojskowej w okresie międzywojennym, przez okres II wojny, po wczesne lata powojenne.

Czarnocki Władysław urodzony 6 lipca 1900 roku w miejscowości Niewielicze, w okresie późniejszym z Piotrkowa Trybunalskiego.

W zestawie:

  • Odznaka 25 Pułku Piechoty z Piotrkowa Trybunalskiego.
    Odznaka w wersji żołnierskiej, jednoczęściowa, wykonana w tombaku srebrzonym, patynowana. Wymiary 37.6x37.6 mm. W komplecie nakrętka firmowa wykonawcy W. GONTARCZYK (26mm). Sawicki str.56. Stan zachowania bardzo dobry.
  • Odznaka Intruktorska Przysposobienia Wojskowego
    Bita z płytką kontrą. Tombak srebrzony, emalia. Wymiary 35.7x35.7 mm. Nakrętka anonimowa (21.5mm), właściwa dla słupka, z epoki w komplecie. Sawicki str.674. Ślady noszenia w postaci niewielkich starcia srebrzenia, emalia zachowana bez uszkodzeń; dobry, naturalny stan zachowania.
  • Odznaka strzelecka
    Złota (w tombaku złoconym), wykonanie A. Nagalskiego (sygnatura wykonawcy bita z matrycy na odwrocie). Średnica do 30 mm. Punktowe miejsce korozji na odwrocie, poza tym stan zachowania bardzo dobry. W komplecie firmowa nakrętka wykonawcy (17.7mm). Sawicki str.598.
  • Państwowa Odznaka Sportowa (POS)
    Wykonanie niesygnowane, wymiary 32.2 x 28.1 mm. Nakrętka właściwa dla słupka, anonimowa, z epoki (21mm). Stan zachowania dobry. Sawicki str.596.
  • Medal za I miejsce w strzelaniu z kb. na 100 m z imiennym dyplomem   Opoczno 3 maja 1932r. Medal w tombaku srebrzonym, średnica 30 mm, stan bardzo dobry. Dyplom w stanie słabym, ale pozycja rzadka, projekt ładny, ze zdjęciami. Stan dyplomu słaby, ale naturalny, bez konserwacji.
  • Znaczek "Deutscher Luthertag 10 November 1933". Brąz srebrzony, średnica 34.5mm, oberwane zapięcie agrafkowe; zabrudzenia i starcia srebrzenia z reliefu na awersie.
  • Medal Dziesięciolecie Odzyskania Niepodległości 1918-1928, stan słaby, wyraźne ślady noszenia, obłamane uszko.
  • Brązowy Krzyż Zasługi IIRP, wykonanie W. Gontarczyk na zamówienie rządowe. Zapiłowany od rewersu na jednym z ramion krzyża, poza tym stan dobry. Wstążki brak.
  • Brązowy Medal za Długoletnią Służbę (X) z Dyplomem. Dyplom w stanie bardzo słabym, wręcz częściowym, z 25 kwietnia 1938 wypisany dla Wł. Czarnockiego w stopniu sierżanta. Medal w stanie dobrym, nierównomierna patyna, brak wstążki.
  • Nieśmiertelnik obozu jenieckiego Stalag IV A w Elsterhorst z numerem obozowym 790 oraz dwie karty korespondencyjne z tego obozu do żony na adres w Piotrkowie Trybunalskim, z datami 3.XII.1939 i 20.XII.1939.
  • Legitymacja b. jeńca wojennego PSZ ze zdjęciem, wystawiona z datą 5.8.45
  • Zaświadczenie Państwowego Urzędu Repatriacji z dnia 18.X.45, ze zdjęciem wyciętym z większego zdjęcia
  • Karta powołania RKU Piotrków z dnia 1.II.1947
  • Odznaka Grunwaldzka wraz z legitymacją, z datą 19.VI.1947
    Odznaka w stanie bardzo dobrym, polakierowana na awersie, z nakrętką firmową Z. MAKOWSKI (18.6mm). Legitymacja w stanie dobrym.
  • Medal Zwycięstwa i Wolności z Dyplomem z dnia 19.VI.1947
    Medal w stanie dobrym; dyplom zachowany słabo, z wyraźnymi ubytkami.
  • Brązowy Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" z legitymacją z dnia 12 października 1951
  • Zdjęcie w mundurze, na którym przypięta zarówno odznaka pułkowa z czasów IIRP - 25 Pułku Piechoty, jak i otrzymany w 1951 r. medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"

Całość pokazana na zdjęciach.

Duży i rzadko spotykany w komplecie z dokumentami zestaw za tak przekrojowy przedział czasu - od IIRP przed II wojnę, aż po PRL.

Aukcja 11
06 czerwca 2020 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
409 EUR
601 EUR
147%
Wyświetleń: 640 | Ulubione: 4

Aukcja 11
06 czerwca 2020 CEST/Warsaw

15.00%
  1 200
  4 000
  22 000
  42 000
  120 000
  240 000