VII Sesja numizmatyczna z cyklu "W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz"

Formularz zgłoszeniowy

VII Sesja numizmatyczna "W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz"

Piątek, 2 października 2020 r. 17:00

Hotel Marriott, Warszawa. Zespół sal konferencyjnych na I piętrze.

Uczestnictwo osobiste w związku z ograniczeniami wymuszonymi przez Covid-19 będzie warunkowane zapisami na poszczególne wydarzenia.

Formularz zgłoszeniowy udostępnimy na niniejszej stronie w czwartek, 10 września o godz. 20:00

Jedna osoba będzie mogła wybrać swoje jedno wydarzenie główne i trzy dodatkowe. Przy wydarzeniu głównym będzie decydowała kolejność zgłoszeń, przy dodatkowych ewentualne dostępność miejsc. Formularz zapisów będzie aktywny 5 dni, chyba że w formie rezerwacji "wydarzenia głównego" wszystkie dostępne miejsce zostaną wyczerpane wcześniej.

Równolegle będą prowadzone dwa wydarzenia. Jedno w sali dużej (D) z ustawieniem wykładowym i jedno w mniejszej (M), przy wspólnym stole umożliwiające przeprowadzenie warsztatów.  Na każde z wydarzeń przewidziana jest 1 godzina, całość 8 wydarzeń sesji powinna się zamkną w czasie 4.5 godziny.

Limit miejsc na poszczególny wydarzenia to 25 dla wydarzenia w sali dużej (D), oraz 15 dla wydarzenia w sali małej (M)

Na naszym kanale YouTube.com/GNDMtv wybrane wydarzenia będą transmitowane na żywo, a wszystkie zastaną zostaną na nim opublikowane w ciągu kilku dni po zakończeniu sesji.

Formularza zgłoszenia uczestnictwa na poszczególne wydarzenia sesji zostanie udostępniony czwartek, 10 września o godz. 20:00 i będzie aktywny przez pięć dni, do 15 wrześnie, godz. 20:00.

Wypełnienie zgłoszenia nie gwarantuje uczestnictwa w Sesji.

Organizator (GNDM) rozpatrzy wszelkie nadesłane zgłoszenia w ciągu trzech dni od zakończenia zapisów i skontaktuje się ze zgłaszającymi w sprawie uczestnictwa.

Program sesji

17:00 (M)
Lidyjskie złoto, ateńskie sówki i perscy łucznicy. Mennictwo świata greckiego od początków do Aleksandra Wielkiego
Bartosz Awianowicz

Zajęcia prowadzone w formie warsztatu. Pierwsze z zaplanowanego na kilak kolejnych sesji cyklu mającego na celu przybliżenie mennictwa antycznego.

17:00 (D)
Co zbierać - monety polskie od Chrobrego do roku 1864 - część 1
Damian Marciniak

18:00 (M)
Nagrody udzielane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego
Julian Skelnik

Królewskie wyróżnienia to nie tylko ordery, ale także medale, żetony, tytuły, awanse, a nawet biżuteria. W czasie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego różnorodność tego typu nagród znacznie wzrosła, by szybko zniknąć wraz z upadkiem Rzeczpospolitej. W nagrodach udzielanych przez króla jak w soczewce odbijają się przypisywane mu cechy charakteru. Medale i żetony świadczą o szczerym podziwie monarchy dla ludzi nauki i sztuki, a powszechne rozdawnictwo orderów o słabości charakteru. W trakcie wykładu spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę wiemy o orderach, medalach i żetonach udzielanych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego i jak w nich umiejscowić medal Virtuti Militari.

18:00 (D)
Od ogółu, do szczegółu - grosze Zygmunta III Wazy
Marcin Żmudzin

19:00 (D)
Jak monety opisują początki Gdańska
Prof. Borys Paszkiewicz

Odkrycie w latach 50. bogatych reliktów drewnianych fortyfikacji i zabudowań u ujścia Kanału Raduni do Motławy w Gdańsku dało badaczom przekonanie, że tam właśnie, na terenie dawnego zamku krzyżackiego, leżał najstarszy gród gdański, zbudowany - jak wierzono - przez Mieszka I. Gdy jednak archeolodzy zyskali możliwość datowania reliktów drewna metodami przyrodniczymi, okazało się, że ten gród zbudowano dopiero w 2. połowie XI wieku. Gdzie zatem leżał ten Gdańsk, do którego przybył w 997 roku święty Wojciech? Przecież wiadomość o tym wydarzeniu zapisano zaledwie kilka lat później.

19:00 (M)
Monety IIRP - co wiemy, a czego nie wiemy
Jerzy Chałupski

20:00 (D)
Numizmatyka dla początkujących
Dariusz Marzęta

20:00 (M)
Co zbierać - banknoty polskie od 1794 do 1993
Damian Marciniak

Materiały z poprzednich sesji dostępne na naszym YouTube.com/GNDMtv

Zapraszamy.