Wczesne wydawnictwo poświecone numizmatyce - dodatek tematyczny do Dziennika Czas z 1857 roku.
Strony od 618 do 640 i dwie tablice wydzielone w osobnej oprawie.
Oprawa dawna, kartonowa, łącząca papier marmurkowy z płóciennym grzbietem.
Znakomite monety pokazane na tablicach, w tym np. talar "bez łapek".
Pierwsza karta w stanie słabym, z dawnymi naprawami. Przerwania części dalszych kart podklejone pergaminem. Papier z wyraźnymi wykwitami, częściowo to rdzawe przebarwienia, ale częściowo grzybiczego pochodzenia.
Oprawa w stanie dobrym, wyraźnie lepszym niż wnętrze.
Znamienita proweniencja numizmatyczna - pieczęć "Ex Libris Stan. Herstal", wpis własnościowy J. Strzałkowskiego z adnotacją o pozyskaniu w wymianie.
Odręczne adnotacje ołówkiem o pochodzeniu z Dziennika Czas oraz zapis "b. rzadkie".
23 strony i 2 tablice.
Format: 12 x ~19 cm.