Najładniejszy ort toruński jakiego widzieliśmy w życiu.
Niesłychanie efektowna moneta wytłoczona na szerokim krążku. Jakość tłoczenia bardzo dobra. Znakomicie oddane wszelkie detale stempla, a stemple jeszcze w dobrej, niewyeksploatowanej kondycji. Moneta zachowana w stanie takim, w jakim opuściła mennicę. Bez żadnych śladów obiegu czy starć powierzchni. Zachowany pełny połysk menniczy i naturalna, satynowa powierzchnia, zarówno w tle, jak i na reliefie. Patyna bardzo delikatna. Wszystkie te cechy zaowocowały tym znakomitym, okazowym egzemplarzem!
Najwyższa nota w NGC i PCGS.
Ort wybity u schyłku panowania Jana II Kazimierza. Pochodzący z niskonakładowego rocznika 1665, do którego emisji użyto w dużej mierze stempli z roku poprzedniego, co dobrze widać na niniejszym egzemplarzu, na którym ostatnią cyfrę daty przebito z 4 na 5.
Odmiana z królewskim portretem z płaszczem spiętym dużą rozetą, zamiast związanym węzłem jak na drugim portrecie występującym w tym roczniku.
Bardzo rzadko spotykany w handlu ort.
W tak pięknym stanie wręcz unikalny.
Srebro, średnica 32.5 mm.