Pierwszy talar miasta Torunia!
Atrakcyjna i rzadka, pamiątkowa emisja zapoczątkowana w 1630 roku, zwana potocznie Brandtalarem.
Wybita
dla uczczenia obrońców miasta, którzy w roku 1629 oparli się armii
szwedzkiej. Jak opisuje Jarosław Dutkowski, Rada Miasta wraz z
Ordynkami postanowiła, aby "...corocznie od bieżącego roku poczynając w
dzień 16 lutego uroczyście obchodzić wielkie ocalenie". Ponadto na
pamiątkę tego wydarzenia nakazano wybić złote i srebrne monety. W tym
celu otwarto własną, nieczynną od 150 lat mennicę.
Przedstawiająca na rewersie spowitą płomieniami i kłębami dymu panoramę miasta.
Odmiana bez sygnatury Henryka Heme.
Ładny egzemplarz.
Niedoskonałości bicia widoczne w napisach strony herbowej. Egzemplarz z widocznymi śladami obiegu, ale niezużyty w nim. Bardzo urokliwie zachowana strona z panoramą płonącego miasta, gdzie tło zachowało połysk, na którym pojawiła się piękna, kolorowa patyna. Ładna, warta uwagi sztuka rzadkiej, pamiątkowej monety.
Srebro, średnica 45.5 mm, waga 28.45 g.