Ostatnia z monografii medalierskich opracowanych przez M. Gumowskiego. Wydana drukiem w ramach WNA 1938/9 i najczęściej w takiej formie spotykana. Oferowany tutaj egzemplarz jest jednak osobną odbitką ze specjalnie przygotowaną oprawą wydawniczą.
W oprawie introligatorskiej w płótno, ale strona tytułowa odbitki zachowana (naklejona na oprawę).
Egzemplarz z exlibrisem Tadeusza Kałkowskiego (projektu innego numizmatyka - Rudolfa Mękickiego, z sygnaturą i datą 1931).
Niniejsze opracowanie, podobnie jak "Medale Zygmunta III", obejmuje również liczne donatywy, zaliczane obecnie w poczet monet.
Wydanie: Kraków 1939.
Format: ~17.5 x 25 cm.
Stron: 116