Ciekawy egzemplarz odznaki, którą powszechnie uhonorowano żołnierzy biorących udział w stłumieniu Powstania listopadowego. Nadaniowa odznaka była wykonana w srebrze, ale w epoce powszechnym było, że prości żołnierze zamieniali swoją srebrną odznakę na gotówkę i zastępowali ją cynkowym, srebrzonym wtórnikiem.
Proceder ten był w epoce tak powszechny, że wyszedł nawet odrębny ukaz carski zakazujący go.
Przedmiotem tej aukcji właśnie taki cynkowy, srebrzony "zamiennik" z epoki.
Wymiary: 29.4 x 33.5 mm. Waga 8.29 g.
Ubytki srebrzenia, jak widać na zdjęciach, a poza tym stan zachowania bez uwag.
Polski Order Virtuti Militari ustanowiono w 1792 roku. Nadawano go zarówno w okresie Księstwa Warszawskiego, jak i Królestwa Polskiego, ostanie w XIX wieku nadając za Powstanie listopadowe.
Po stłumieniu Powstania listopadowego Rosjanie ustanowili odznakę pamiątkowa na podobieństwo polskiego Virtuti i honorowani ja byli żołnierze za udział w stłumieniu Powstania. Miało to dodatkowo ugodzić w polski honor i upokorzyć Polaków po upadku Powstania.
Nie jest to odznaczenie polskie, ale jedynie na polskim wzorowane, jednak ściśle wiąże się z polską historią, stąd warte zainteresowania również z perspektywy polskich zbiorów.