Rzadki medal wybity na pamiątkę setnej rocznicy śmierci księcia Józefa Antoniego Poniatowskiego.
Autorstwa Laszczki (sygnowany K.LASZCZKA 1913).
Wybity nakładem Straży Polskiej w Krakowie, w nakładzie 50 szt.
Awers: Popiersie en face, legenda KSIĄZĘ-JÓZEF/PONIA-TOWSKI/D.7.V.-1763, w otoku legenda BÓG MI POWIERZYŁ HONOR POLAKÓW BOGU GO ODDAM, sygnatura K. LASZCZKA 1913.
Rewers: Wieniec, w nim 19/X/1813-19.X.1913 i herb. Na obrzeżu punce widoczne na zdjęciach
Srebro, średnica 49 mm, waga 49.29 g