Moneta uszkodzona, jednak z czytelnymi cechami charakterystycznymi typu.
Bardzo rzadka odmiana półgrosza Jagiellończyka datowanego na lata 1468-1479.
Odmiana z literami "KM" pod koroną (wyraźnie rzadsza od i tak trudno dostępnego "MK").
Półgrosz z okresu zarządu Morsztyna i mincerza Kernechena. Z emisji, która według Gumowskiego: "gorsza... świadczy o wysilonych finansach państwa po wojnie krzyżackiej". Cięższy i większy od bitych w latach 1479-91 półgroszy z herbem Poraj Piotra Kurozwęckiego.
Na przykładzie rzadkości występowania poszczególnych typów półgroszy
Jagiellończyka dobrze widać istotę zdefiniowanego niedługo później
ekonomicznego prawa Kopernika, mówiącego o tym, że pieniądz gorszy wypiera lepszy.
Najlepsze pod względem dobroci półgrosze pierwszej emisji są ilościowo
zdecydowanie najrzadsze. Półgrosze drugiej emisji - dużo lepsze niż
trzeciej, również są bardzo rzadkie. Zostały one, już w epoce, w sposób
naturalny wyparte i zastąpione monetami tego samego nominału, ale
najlichszymi pod względem zawartości srebra.
Awers: korona nad literami MK. W otoku:
+ * REGIS [*
POLONI]E *
Rewers: orzeł, w otoku:
+ MONETA x KA[ZIM]IRI
Rzadkość.
Półgrosz niespotykany w handlu od lat (w archiwach trzech warszawskich firm tylko jedno notowanie z 1992 roku).
Zdecydowanie polecamy, gdyż na kolejny egzemplarz może przyjść czekać znów lata.
Srebro, średnica ~21.5 mm, waga 1.12 g.