Mennictwo II Rzeczpospolitej to okres jednych z najpiękniejszych monet w historii Polski. Zarówno wśród monet obiegowych, bić próbnych mennicy, jak i niewątpliwie efektownych emisje pamiątkowe. Jedną z nich jest właśnie ta klipa.
Drugi typ kwadratowych monet emitowanych w
Warszawie. Pierwsze, z 1933 r., stanowiły jedynie odbitkę okrągłych
stempli na czworobocznych krążkach. Dopiero od 1934 wykorzystano tę
formę w pełni, wypełniając obszar poza okręgiem ornamentami.
Klipa
10 złotych z Józefem Piłsudskim i Orłem Strzeleckim, wybita w 20.
rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej Kompanii Legionów. Projektu
autorstwa rzeźbiarza Stanisława Ostrowskiego.
Nakład 300 sztuk.
Na końcówkach bocznych narożników widać lekkie ślady zbicia, a poza tym stan zachowania bez uwag. Piękne lustro i urokliwa patyna.
Jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych monet pamiątkowych okresu II RP. Ciesząca się niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów.
Srebro, wymiary: 47.5 x 47.5 mm.