Oto jedna z ozdób naszej aukcji.
Unikalny dukat miasta Wrocław w znakomitym, w pełni menniczym stanie zachowania, z proweniencją sięgającą XVII-wieku.
To moneta nienotowana zarówno w katalogu Jarosława Dutkowskiego "Złoto czasów dynastii Wazów", jak i w specjalizowanym opracowaniu Piotra Kalinowskiego ("Śląskie monety Habsburgów"). Oferowana na rynku aukcyjnym po raz pierwszy!
Wczesny rocznik wrocławskich dukatów cesarza Leopolda!
Jak wspomina J. Dutkowski "pierwsze monety śląskie z tytułami Leopolda wybito w 1659 roku. W przeciwieństwie do intensywnej działalności menniczej na Śląsku za panowania Ferdynanda III, to przez pierwsze lata panowania Leopolda, bicie monety na Śląsku miało charakter ograniczony... niemal wszystkie roczniki wszystkie roczniki są bardzo rzadkie, a niektóre lata znane są tylko z opisów w dawnej literaturze".
I taki jest niniejszy dukat.
Rocznik 1661 występował w literaturze, jednak łączony był z innym popiersiem (z jabłkiem i berłem). Niniejszego popiersia dla tego rocznika dotychczas nie notowano. Wystąpił on na dukacie 1663 ("Złoto dynastii Wazów" poz. S.165 R8), który wybito dokładnie tą parą stempli, z przerobioną ostatnią cyfrą daty.
Wyśmienita prezencja. Ostry, w pełni nieobiegowy detal. Stempel ze śladami czyszczenia. Lustro mennicze w pełni zachowane.
W komplecie kopertka z dawnego zbioru, który zostanie szerzej opisany wkrótce...
Złoto, średnica 22 mm, waga 3.47 g
Awers: popiersie w koronie, z orderem Złotego Runa, w prawo. W otoku:
LEOPOLDUS D G EL ROM I S A G H BOH EC REX
Rewers: ukoronowany dwugłowy orzeł cesarski, z berłem i mieczem, z czteropolową tarczą herbową na piersi. Przy ogonie inicjały mincmistrza mennicy wrocławskiej (G-H - Georg Hubner). W otoku:
ARCHIDUX AUST DUX BURG & SIL 1663.