Расширенный поиск Расширенный поиск
3139

Jan III Sobieski, Medal Oblężenie Chocimia 1673 - ex. POTOCKI - rzadkość

VF+
add Ваша заметка
Описание лота
Сохранность: VF+
Литература: Hutten-Czapski 2406 (R5), Raczyński 188

Oto medal łączący w sobie rzadkość i znakomitą proweniencję.

Medal z 1673 roku, wybity z okazji oblężenia Chocimia i szturmu Polaków na obóz turecki. Określany przez Emeryka Hutten-Czapskiego wysokim stopniem rzadkości R5, co znajduje swoje odzwierciedlenie również w archiwach numizmatycznych. My w ofercie mamy go zaledwie 2 raz (pierwszy na aukcji w 2018 r.).

Dużą zaletą niniejszego medalu jest jego proweniencja: ex. zbiór Potockich (punca Pilawa w polu awersu) oraz tajemniczy zbiór znany m.in. z wielodukatowych i wielotalarowych monet Polski Królewskiej (okrągła punca na obrzeżu, na godz. 12).

Ładny stan zachowania. Lustro na rewersie i pomiędzy literami awersu. Zmatowione w wolnej przestrzeni awersu i przy obrzeżu rewersu. Lekka patyna.

Srebro, średnica 43.5 mm, waga 25.55 g

Awers: obóz turecki pod Chocimiem, który szturmują wojska Polskie:
MARTINI MEMORANDA DIES ET FAUSTA POLONIS Ao. MDCLXXIII (Św. Marcina dzień pamiętny i szczęśliwy Polakom w roku 1673).

Rewers: napis w 8 wersach pomiędzy dwoma wieńcami:
Regius aethereas quaerit dum Spiritus arces, TURCICA Bellator SARMATA castra domat. Quid rex non potuit, vitam nisi fata negassent, Haec agere auspicio qui moriente potest (Gdy Król w niebieskie wynosi się przybytki, wojownik Sarmata obozy Tureckie dobywa. Czegóż by Król nie był dokazał, gdyby mu losy życia nie były odmówiły, gdy umierając wsparciem swojem mógł tyle dokazać).

Аукцион
Аукцион 19 - зима '23
Дата
02 Февраля 2023 CET/Warsaw
Стартовая цена
2 581 EUR
Сохранность
VF+
Цена продажи
6 598 EUR
Перебивка
256%
Просмотров: 732 | Избранное: 20
Аукцион

Аукцион 19 - зима '23
Дата
02 Февраля 2023 CET/Warsaw
Ход торгов

Все лоты будут торговаться

Аукционный сбор
Шаг аукциона

Регламент
Об аукционе
О продавце
Контакты
Часы работы
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
Закрыто
Воскресенье
Закрыто