Komplet obydwu tomów, we wspólnej oprawie, pierwszego wydania dzieła Tadeusza Czackiego "O litewskich i polskich prawach", którego jedną z części stanowi pionierska praca autora "O monecie polskiej i litewskiej".
Pracę tę śmiało można nazwać "kamieniem milowym" polskiej numizmatyki. W praktyce była pierwszą, która usystematyzowała i pokazała szerokiemu odbiorcy jak wyglądały i zmieniały się polskie monety na przestrzeni wieków. Zainspirowała zapewne wielu do zbierania starych pieniędzy i tworzenia własnych zbiorów, a także prowadzenia badań i wydawania kolejnych publikacji. Tym samym stare monety zaczęły coraz częściej trafiać do kolekcji, zamiast do jubilerskiego tygla.
"O monecie polskiej i litewskiej" opublikowane jest w tym dziele na stronach 111-178 tomu I, za którymi, na stronach dodatkowych (z numeracją I-XXVII) znajdziemy Wykłady z opisami monet, a dalej ich wizerunki umieszczone na Tablicach litograficznych I-XIII.
Oryginalne wydanie z lat 1800-1801, kompletne.
Proweniencja: Ex Libris K. Reychman; Maxymilian Goldstein. Pieczęć Szkoły Klewańskiej i jeszcze jedna, ale nieczytelna pieczęć prostokątna z wypisanym numerem.
Oprawa w pełną skórę, z epoki, po dobrze zrobionej renowacji, nie wymagająca dalszych napraw. Oprawa w charakterystycznym, wczesnym stylu, mocno spasowana rozmiarem do rozmiaru bloku, bez później powszechnie praktykowanego naddatku. Na grzbiecie zwięzy i tłoczone na ślepo ozdobniki (motyw roślinny).
Stan zachowania wnętrza bardzo dobry.
Format zewnętrzny 215 x 184 mm, grubość do 65 mm.