Emisja upamiętniająca fakt pełnienia przez króla Augusta III Sasa urzędu Wikariusza Cesarstwa Rzymskiego. Zbieżna ikonograficznie z dukatami wikariackimi z tego roku.
W części literatury, m.in. w referencyjnym katalogu Kahnta, określana jako grubszy dwutalar, jednak cechy technologicznie wskazują na bicie typowo medalowe (wykorzystanie pierścienia, charakterystyczne dla medali podniesione, szerokie obrzeże).
Autorstwa Wermutha (sygnowany na awersie).
Rzadki.
Ostatnie notowanie w Polsce to 25 aukcja Niemczyk (poz. 469, słabszy stan, sprzedany za 10.925 zł).
Srebro, średnica ~53 mm.
Awers: król spinający konia, w
otoku:
D:G: FRID: AUG: R: P: D: S: AM: &EL: INPROV: IUR: SAX: PROVISOR &
VICARIUS *
Rewers: orzeł z mieczem w łapie, z ukoronowaną tarczą herbową
na piersi, w odcinku PROVISOR IMPERII ITERUM MDCCXLV. W otoku:
DECUS ET
PRAESIDIUM•