Veľmi vzácny a charakteristický typ poľského brakteátu.
Na minci je zobrazená hlava vpredu, v perlovcovom orámovaní, s nápisom MILOST na rube.
MILOST je pravdepodobne ranostredoveký nápis slova LÁSKA. Ako píše Gumowski, ešte koncom 15. storočia sa koncovky pre ŒĆ písali ST. (...) Z numizmatického hľadiska môžeme našu mincu zaradiť do radu ďalších s nápismi cností - CARITAS, IVSTITIA, FIDES, VIRTVS.... K nápisu MILOST Boris Paszkiewicz poznamenal, že môže mať aj českú etymológiu.
Gumowski pripisuje razbu tejto mince Mieszkovi I. Plątonogimu (1163-1211) a pripisuje ju aj Henrichovi I. Bradatému (1201-1238). Obaja boli synmi Vladislava II. vyhnanca, vnukovia Boleslava Krzywoustyho. Po rozdelení Poľska na okresy sa z vôle Boleslava Krivoprísažného stali zakladateľmi hornosliezskej dynastie Piastovcov. Gumowski spájal razbu tejto mince s okolnosťou uzavretia mieru medzi Meškom a jeho bratom Boleslavom Vysokým po roku 1190. Witold Garbaczewski v knihe Svet brakteátov píše V súčasnosti sa ratajské brakteáty (vrátane predmetného exemplára) považujú za dolnosliezske mince, datované do 20., 30. rokov 13. storočia.
Priložený je lístok zo starej zbierky.
Minca bez vád, v krásnej starej patine.
Striebro, priemer 17 mm, hmotnosť 0,18 g.