Ogromnej rzadkości moneta z tajemniczej emisji z tytulaturą i znakiem Sieciecha. Monety te pojawiają się w handlu sporadycznie. W dotychczasowej historii firmy tylko raz mieliśmy jego monetę, sprzedaną na 2. aukcji GNDM za ponad 42.500 zł (typ I z krzyżem kawalerskim).
Denary Sieciecha, palatyna Władysława I Hermana, należą do najciekawszych polskich monet okresu wczesnośredniowiecznego, będąc jedynymi w X-XI wieku emisjami nieksiążęcymi. Jego mennictwo wyróżnia się obecnością na monetach efektownego znaku uznawanego za osobisty palatyna, który występuje na obydwóch typach jego monet. Pierwszy stanowią emisje z krzyżem kawalerskim, wzorowane na denarach krzyżowych. Drugi, również bardzo rzadki, to typ z monogramem odczytywanym między innymi jako PALATINUS, wyróżniający się szerokim krążkiem i niskim obrzeżem. I właśnie tego drugiego typu denar oferujemy Państwu w ramach tej kolekcji.
Bardzo ładny stan zachowania. Moneta z lekkimi niedobiciami, ale powierzchnia o menniczej świeżości. Naturalna, charakterystyczna, seledynowa patyna i lekki połysk.
Awers: znak Sieciecha - składający się z dwóch umieszczonych nad sobą półkoli połączonych pionową linią. Ramiona górnego półkola rozgięte na boki, rozdzielają litery legendy, a dolnego zawinięte prawie stykają się z sobą. Nad znakiem krzyż. W otoku legenda czytana od lewej Z[ET]EH (zapisanymi wspak).
Rewers: monogram (odczytywany m.in. jako PALATINUS).
Srebro, średnica 17.5-18 mm, waga 0.90 g.