Avancerad sökning Avancerad sökning
3139

Jan III Sobieski, Medal Oblężenie Chocimia 1673 - ex. POTOCKI - rzadkość

VF+
add Din anteckning
Objektbeskrivning
Bevarande skick: VF+
Litteratur: Hutten-Czapski 2406 (R5), Raczyński 188

Oto medal łączący w sobie rzadkość i znakomitą proweniencję.

Medal z 1673 roku, wybity z okazji oblężenia Chocimia i szturmu Polaków na obóz turecki. Określany przez Emeryka Hutten-Czapskiego wysokim stopniem rzadkości R5, co znajduje swoje odzwierciedlenie również w archiwach numizmatycznych. My w ofercie mamy go zaledwie 2 raz (pierwszy na aukcji w 2018 r.).

Dużą zaletą niniejszego medalu jest jego proweniencja: ex. zbiór Potockich (punca Pilawa w polu awersu) oraz tajemniczy zbiór znany m.in. z wielodukatowych i wielotalarowych monet Polski Królewskiej (okrągła punca na obrzeżu, na godz. 12).

Ładny stan zachowania. Lustro na rewersie i pomiędzy literami awersu. Zmatowione w wolnej przestrzeni awersu i przy obrzeżu rewersu. Lekka patyna.

Srebro, średnica 43.5 mm, waga 25.55 g

Awers: obóz turecki pod Chocimiem, który szturmują wojska Polskie:
MARTINI MEMORANDA DIES ET FAUSTA POLONIS Ao. MDCLXXIII (Św. Marcina dzień pamiętny i szczęśliwy Polakom w roku 1673).

Rewers: napis w 8 wersach pomiędzy dwoma wieńcami:
Regius aethereas quaerit dum Spiritus arces, TURCICA Bellator SARMATA castra domat. Quid rex non potuit, vitam nisi fata negassent, Haec agere auspicio qui moriente potest (Gdy Król w niebieskie wynosi się przybytki, wojownik Sarmata obozy Tureckie dobywa. Czegóż by Król nie był dokazał, gdyby mu losy życia nie były odmówiły, gdy umierając wsparciem swojem mógł tyle dokazać).

Auktion
Auktion 19 - vinter '23
Datum
02 Februari 2023 CET/Warsaw
Startpris
2 581 EUR
Bevarande skick
VF+
Säljande pris
6 598 EUR
Överbud
256%
Vyer: 732 | Favoriter: 20
Auktion

Auktion 19 - vinter '23
Datum
02 Februari 2023 CET/Warsaw
Auktionens gång

Alla objekt är listade att auktioneras ut

Auktionsavgift
Budökningar

Villkor
Om auktionen
Om säljaren
Öppettider
Måndag
Tisdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
Lördag
Stängt
Söndag
Stängt