Odznaka ustanowiona w 1919 roku, dla osób biorących udział w walkach o zdobycie Przemyśla, lub walczących na pozycjach: Kościska - Chyrów - Siedliska - Grochowice oraz Żurawica - Krasiczyn. W okresie późniejszym, dla osób biorących udział w obronie Lwowa, a później w obronie Przemyśla, dodawano gwiazdę sześcioramienną ze skrzyżowanymi szablami.
Odznaka wykonana w zakładzie Eugeniusza Mariana Unger we Lwowie.
Numerowana 839 i sygnowana na rewersie.
Wymiary: 53,2 x 42,3 mm.
Miniaturka jednoczęściowa, bita z kontrą, o wymiarach: 26,1 x 22,0 mm. Nakrętka anonimowa.
Bardzo dobry stan zachowania, niewielkie przetarcia srebrzenia.