Duży, efektowny medal wybity w czasach Władysława IV na pamiątkę rozejmu w Sztumskiej Wsi z 1635 roku. Paktu pokojowego zawartego pomiędzy Rzeczpospolitą a Szwecją po tzw. wojnie o ujście Wisły.
Typ autorstwa Jana Höhna starszego (sygnowany IH na jednej z tablic, bez SD).
Rzadka odmiana stemplowa, różniąca się m.in. ułożeniem kaduceusza, wstęg. Tę odmianę mamy po raz pierwszy w ofercie.
Medal o bardzo ładnej prezencji, która jest jednak efektem dawnego, umiejętnego cyzelowania tła. W otoku barwna patyna. U góry awersu wypunktowane inicjały i data 1779 (lub 1719).
Srebro, średnica 59,2 mm, waga 57,8 g.
Medal zaprezentowany na filmie:Awers:
Wiara (trzymająca gałązkę) i Pobożność (z berłem) podające sobie rękę. U
góry imię Boga hebrajskimi literami. W tle panorama Gdańska. W otoku:
FELIX TERRA FIDES PIETATI UBI JUNCTA
TRIUMPHAT.
Szczęśliwa ziemia, gdzie wiara z pobożnością
złączona tryumfuje.
Rewers: całujące się alegorie Sprawiedliwości i Pokoju.
Pierwsza trzymająca miecz zdobiony taśmą, druga kadeceusz zdobiony
gałązkami. Przy nogach dwie tablice z napisami: DEO (Bogu) - PROXIO
(bliźniemu). W otoku:
PAX CUM JUSTITIA
FORA TEMPLA ET RURA CORONAT
Sprawiedliwość z pokojem wieńczy
wsie, miasta i kościoły.