Awers: Perski król / heros klęczący / biegnący w prawo, trzymający sztylet i łuk.
Rewers: Quadratum incusum.
Na rewersie cztery kontrmarki bankierskie.
Srebro, średnica 14,7-14,8 mm, waga 5,50 g.
Proweniencja: Sayles & Lawender, LLC 2007
Oferowana moneta, zwana przez Greków siglosem, przez Fenicjan i Persów szeklem, stanowi znakomity przykład monety archaicznej: awers zdradza wyraźne cech sztuki starożytnego Wschodu, kwadrat wklęsły na rewersie jest natomiast elementem znanym z najstarszych monet w historii (lidyjskich i efeskich staterów), gdy do wybicia rewersu stosowano jedynie prostokątne punce. O długim funkcjonowaniu siglosa w obiegu, często nawet po upadku Achemenidów, świadczą punce bankierskie.
W tego typu siglosach otrzymywali żołd greccy najemnicy, w tym słynnych 10 tys. Greków, którzy po śmierci Cyrusa Młodszego wracali przez całą Azję Mniejszą do Grecji. Wydarzenia te opisał w "Anabazie" uczestnik owych wydarzeń, oficer i zarazem historyk, Ksenofont.